MCA Achievement

Achievements

Sr.

Year

Moot Court Event

Name of the participating students

Awards and Achievements

1.

2022-2023

Nashik Moot Trial, 2023

        Arihant Kothari

    Sanket Ingle

   Omkar Deshpande

Best Team

Best Advocate

Best Runner up Advocate

Best Chief

Best Cross

Runner up Judgement Writing

Runner Up Best Memorial

2.

2022-2023

 National Moot Court, Chandrapur

Nachiket Bawiskar

Mrinamyee Nistane

Hrishi Kalkar

      Runner up Award

Best Memorial Award

3.

2022-2023

9th Prof. V. S. Mani Memorial International Law Moot Court Competition-2023

Akanksha Asnare

Prathamesh Tiwari

SAmeer Vighe

      1.     Best Researcher Award.

 

 

.

4.

2022-2023

Jalgao National Moot Court Competition, 2023

Nachiket Bawiskar

Mrinmayee Nistane

Shravani Nistane

1.      Runner up Award

2.      Best Male Advocate

3.      Best Female Advocate\

Sr.

Year

Moot Court Event

Name of the participating students

Awards and Achievements

1.

2021-2022

Moot Court Contest Gaziabad, UP

·        Sameer Vighe 

·        Halina Thorat

·        Piyush Barsaiya

 

1.      Winners of the competition

2.

2021-2022

National Moot Ahemadabad Gujarat

·  Arihant Kothari

·  Sanket Ingle

·  Omkar Deshpande

2.      Best Memorial Award

3

2021-2022

National Moot Contest, Pune

·    Nachiket Bawiskar

·  Prathmesh Tiwari

·  Aditya Thakur

3.      Best Memorial Award

4.

2020-2021

5th National Moot ( Virtual).. CPJ DELHI

 

·            Akanksha Asnare

4.      Best Mooter

5.

2019-2020

Rajiv Gandhi National University of Law, Punjab

·      Akansha Asnare

·      Vaibhav Ingle

·      Nikita Patil

5.      Best Mooter (Akanksha Asnare)

6.      Runner Team Prize

6.

2019-2020

National Moot Court Jalgoan

 

1.      Hitesh Gwalani

2.      Uzair Hussain

3.      Faiz Khan

7.      Best Mooter (Hitesh Gwalani)

8.      Best Memorial Prize

 

7.

2019-2020

National Moot Court Nanded

1.      Arihant Kothari

2.      Chaitanya Agrawal

 

9.      Best Mooter Prize

10.  Team won First Prize

 

8.

2019-2020

National Judgement Writing Competition, Nashik

1.      Gunjan Sawarkar

 

11.  Best Judge Award (Gunjan Sawarkar)

 

9.

2019-2020

Justice P.B. Sawant, 7th National Moot Court Competition

Shankarrao Chavan Law College, Pune

·   Sameer Vighe

·   Sanket Ingle

·   Shravani Ulhe

12.  The team made into finals

10.

2018-2019

National Moot Court Jalgoan

·     Sagar Rawate

·     Goonjan Sawarkar  Halina Thorat

13.  Best Memorial Prize

11.

2018-2019

National Moot Court and Judgement Writing Competition Delhi

·      Vaibhav Ingale

·      Rishi Chabbda

·      Akanksha Asanare

·        Abhijeet Khot

14.   Best Researcher (Akanksha Asanare)

15.  Best Judgement (Abhijeet Khot )

12.

2018-2019

National Moot Court Competition, Pune

·  Chaitnya Gawande

·  Vaibhav Ingale

·  Piyush Barsainya

16.  Best Memorial Prize

13.

2018-2019

National Moot Trial and Judgement Writing Competition, Nashik

·       Abhishek Chauhan

·       Vishaka Sontakke

·       Abhijeet Khot

17.  Best Team Award

18.   Best Judgement ( Abhijeet Khot)

19.   Best Examination-in-chief ( Abhishek Chauhan)

20.   Best Cross-examination (Vishaka Sontakke)

14.

2017-2018

National Moot Court & Drafting Competition, Nagpur

·      Chaitanya Gawande

·      Abhijeet Khot

·      Akshay Gupta

21.  Best Draftsman (  Akshay Gupta)

 

15

2017-2018

National Moot Court & Drafting Competition, Nagpur

·        Akshay Gupta

——

22.  Best Draftsman (  Akshay Gupta)

 

16

2016-2017

Auro National Moot Court Competition, Surat

·      Anand Thakare

·      Pallavi Ukesh

·      Payal Kaware

23.  Best Team

24.  Best Mooter (Anand Thakare)

17.

2016-2017

National Power Point Presentation Competition, Aurangabad

Miss Nikita Pachade

 

25.  First Prize

18.

2016-2017

National Moot Trial & Judgement Writing Competition, Nashik

·        Gaurav Taral

·        Nikita Pacahde

·        Shreyas Hingmire

26.  Best Team

27.  Best Lady Advocate (Nikita Pacahde)

28.  Best Argument ( Gaurav Taral)

 

19.

2015-2016

National Moot Trial & Judgement Writing Competition, Nashik

·      Gaurav Taral

·      Charulata Bhonde

·  Nikita Pacahde

 

29.  Best Team- Runner up Prize

30.  Best Advocate & Best Lady Advocate

31.  (Charulata Bhonde)

 

 

20.

2014-2015

State Level Moot Court Competition, Pune

·  Nikita Pachade

·  Mahesh Padwad

32.  Best Mooter ( Nikita Pachade)

21.

2014-2015

National Moot Trial & Judgement Writing Competition, Nashik

·  Anand Thakare

·  Siddhant Ghatte

·  Payal Kaware

 

33.  Best Team- Runner up Prize

 

22.

2014-2015

Abhivaykti Moot Court Competition, Nagpur

·      Anand Thakare

·      Charulata Bhonde

·      Nikita Pachade

34.  Best Team Prize

23.

2010-2011

State Level Moot Court Competition, Pune

·      Dipti Polkat

·       Sushmita Behera

·      Chandrashekar Gawai

35.  Best Team Prize

24.

2009-2010

State Level Moot Court Competition, Nanded

·      Syed Ateeb

·      Pravin Agrawal

·      Bhushan Bhagwat

36.  Second Runner up Prize

 

This will close in 20 seconds